logo

24sty2016

Co zabrać ze sobą po pobycie na Sri Lance?

W czasie pobytu na Cejlonie trudno skupić się tylko na jednej rzeczy, spotykamy się tam z feerią barw i egzotycznych zapachów. Jednakże żeby zachować chociaż wycinek z naszych wczasów warto zakupić kilka pamiątek, nie tylko dla naszych bliskich ale także dla siebie żeby mieć w domu trochę Sri Lanki.

Herbata i przyprawy

Cejlon słynie z najlepszej herbaty więc warto zaopatrzyć się w możliwie największe jej ilości. Najbardziej cenioną jest ta pochodząca z okolicy Nuwara Eliya. Klimat panujący na Sri Lance powoduje, że ma swój charakterystyczny smak, zwłaszcza gdy plantacja z której pochodzi znajduje się na najwyżej położonych terenach. Typowym gatunkiem jest herbata czarna jednak warto spróbować odmianę zielonej herbaty. Ciekawą odmianą są mieszanki herbat z dodatkami przypraw lub suszonych owoców. Zwłaszcza że na Sri Lance jest dużo upraw drogocennych przypraw takich jak kardamon, wanilia, szafran czy cynamon. Warto odwiedzić chociażby jedną z plantacji herbat aby przyjrzeć się jak wygląda jej produkcja i zbiór a także zapoznać się z procedurą jej parzenia.  Największy wybór tego typu produktów jest na targowiskach ale także w specjalnych ogrodach przypraw gdzie przed transakcją można obejrzeć pola pełne rosnących przypraw. Personel w takich miejscach wtajemniczy nas w technologię produkcji, przeznaczenie o którym nie zdajemy sobie nawet sprawy. Można także zakupić ziołowe specyfiki przydatne dla urody i zdrowia. Dla miłośników lankijskiej kuchni są przygotowywane mieszanki, dzięki którym już w domu będą mogli przyrządzić takie same potrawy jak na wyspie.

 

Typowe pamiątki

Pewnie tego rodzaju souveniry kojarzą się każdemu turyście z czymś kiczowatym, co stawiamy na półce i się tylko na niej kurzy. Jednak na Sri Lance można zaopatrzyć się w ciekawe eksponaty takie jak wyroby z egzotycznego drewna czyli figurki i maski. Ciekawą opcją są figurki w kształcie słoni, przedstawiające sceny z Kamasutry i różne przeobrażone wizerunki Buddy a także różne bożki hinduskie. Są wytwarzane nie tylko z drewna ale również z kamienia i marmuru.

Ciekawą opcją są także piękne kamienie szlachetne i półszlachetne takie jak rubiny, szafiry i ametysty które można po powrocie przerobić na piękną biżuterię.

Jeśli chodzi o informacje praktyczne trzeba pamięta, że musimy się targować bo wszystkie ceny są zawyżone i przeznaczone do tego celu, żeby wynegocjować korzystniejszą cenę.

Zobacz również

Cejlońska herbata

Chyba każdy smakosz herbaciany zna jej smak jednak czy znane mu są poniższe ciekawostki, które dotyczą jej historii, produkcji i spożywania? Skąd wzięła się herbata na wyspie? Co...