logo

24sty2016

Tajemnice i ciekawostki, Sri Lanka

Każdy kojarzy tą egzotyczną wyspę z herbatą, słoniami i ostrym jedzeniem jednakże nie wszystkie  ciekawostki które dotyczą Sri Lanki są znane a mogą zaskoczyć każdego z najbardziej doświadczonych turystów. O jakie tajemnicze informacje chodzi?

Miłośnicy egzotyki chętnie obierają ten kierunek zwracając uwagę na piękne plantacje herbaty i przypraw, dziewicze plaże a także tropikalny klimat.

 

Zmrok na wyspie

Z praktycznych informacji warto wiedzieć, że na Sri Lance zmrok zapada między 18 a 19 co może nas dziwić bo jednakże latem w Europie dzień trwa dłużej. Wynika to z położenia geograficznego więc wycieczki najlepiej planować już od samego rana, żeby nagle nie zaskoczyła nas całkowita ciemność w trakcie zwiedzania. Niestety dzień zaczyna się już o godzinie 6.

 

Dostęp do Internetu

Internet jest ogólnodostępny i jest dość tani jeśli zaopatrzymy się w lankijską kartę. Cena to około 3 polskich złotych za doładowanie 700 MB więc jest to całkiem korzystna transakcja, trzeba podpisać krótką jednorazową umowę. Miejscowi bardzo uważają na WiFi ze względu na wiek sprzętu i zmienną pogodę więc na przykład właściciele hoteli wyłączają możliwość korzystania z Internetu w nocy.

 

Gry i loterie

Tubylcy są fanami wszelakich loterii, na każdej z ulic stolicy można znaleźć stoiska, gdzie można puścić ichniejszego lotka, zakupić zdrapki czy inne kupony dzięki którym można wybrać. Niestety w takie gry mogą grać tylko miejscowi. Już za 20 rupii można kupić los i trafić jakąś niezłą sumę.

 

Rady dla kierowców

Sri Lanka będąca niegdyś kolonią angielską ma do dzisiaj ruch lewostronny, pojawiło się też kilka nowych autostrad, które zostały wybudowane tuż po tragicznym wydarzeniu jakim było tsunami w 2004 roku. Stan dróg jest dość dobry jak na tak ubogi kraj więc możemy być mile zaskoczeni. Jednak należy uważać na płatne autostrady bo ceny nie są zbyt niskie.

 

Zmienna pogoda

Ważna jest także pogoda bo może ona zepsuć wszystkie nasze plany. Pora monsunowa jest najgorsza dla turystów, atmosfera staje się bardzo wilgotna a temperatura wysoka co może być szokiem termicznym dla każdego przyjezdnego.

 

Transport na wyspie

Jeśli chodzi o przemieszczanie się nie możemy liczyć na autostopy bo nie są one popularne a na autostradach są wręcz zakazane. Transport publiczny jest bardzo tani, zwłaszcza dla turystów więc warto korzystać z tuk tuków, można także wypożyczyć samochód lub skuter.

Zobacz również

Cejlońska herbata

Chyba każdy smakosz herbaciany zna jej smak jednak czy znane mu są poniższe ciekawostki, które dotyczą jej historii, produkcji i spożywania? Skąd wzięła się herbata na wyspie? Co...