logo

24sty2016

Dambulla- centralne miasto Sri Lanki

To miejsce, będące niegdyś stolicą Sri Lanki słynie z kompleksu świątyń znajdujących się w grotach które zaczęto konstruować w I wieku przed naszą erą. Jednakże początki pojawienia się ludności na tych terenach to VII-III wieku przed Chrystusem.

Kilka informacji praktycznych

Wszystkie świątynie są wykute w skałach a umiejscowione są ponad 160 metrów wzwyż. Trzeba pokonać ponad 150 schodów żeby dotrzeć w to jedno z najważniejszych miejsc kultu buddyjskiego na Sri Lance. Obecnie można zwiedzić aż pięć świątyń, które składają się na cały konglomerat budowli sakralnych. Vis-a-vis skał świątynnych rośnie święte drzewo, na którym pielgrzymujący ludzie wieszają różnokolorowe chusty z życzeniami, prośbami i modlitwami.

 

Pięć buddyjskich grot

W pierwszej (Viharaya Devaraja) z nich atrakcją jest posąg śpiącego Buddy liczący sobie około 14 metrów długości. Ciekawostką jest fakt, że jest on w całości wykonany z jednego kawałka skały, interesujące są też malowidła znajdujące się wokół.

 

Idąc dalej natkniemy się na Świątynie Wielkich Królów i jak sama nazwa wskazuje jest to największa spośród pięciu jaskiń, które znajdują się w Dambulli. Wzdłuż ścian groty stoją figury Buddy w kilku różnych pozycjach: siedzącej, stojącej i leżącej a także posągi przedstawiające inne historyczne postacie związane z kulturą buddyjską, np. króla Walagamby dzięki któremu według legendy powstała ta świątynia.

W kompleksie znajduje się także Wielka Nowa Świątynia (czyli Maha Alut Viharaya) zawierająca pokaźną kolekcję figur z podobizną Buddy.

Czwartą grotą jest Pacchima Viharaya, o której się mówi, że były tam ukryte klejnoty królowej Somawathie (żony króla Walagamby). Legenda głosi, że ktoś chciał znaleźć te skarby więc zniszczono dagobę na której do dziś widoczne są ślady pęknięcia jednakże nikt nic tam nie znalazł. Te zniszczenia pozostawiono na pamiątkę.

Druga Nowa Świątynia czyli Dewana Alut Viharaya jest najmłodszą z pieczar znajdujących się w Dambulli. Większość miejsca w niej zajmuje ogromny posąg Buddy wokół którego zaobserwować można pięć innych figur.

Zwiedzając świątynię Rock Temple warto przejść się także do Gold Temple, która zwieńczona jest ogromnym pozłacanym posągiem siedzącego Buddy. Ma około 30 metrów wysokości jednakże od miejscowych możemy usłyszeć, że jest to najwyższy posąg na świecie.

Zobacz również

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku...