logo

24sty2016

Świątynia Zęba

Miasto Kandy jest bardzo ważnym miejscem dla każdego wyznawcy buddyzmu ponieważ w nim znajduje się Dalada Maligawa czyli Świątynia Zęba. Jak sama nazwa wskazuje jest tam przechowywana święta relikwia w postaci zęba samego Buddy. Była niegdyś częścią konglomeratu pałacowego władców królestwa Kandy. Miasto leży w centrum wyspy.

Bezcenna relikwia

Przez wyznawców buddyzmu ta świątynia jest najważniejsza właśnie z powodu przechowywania tam wyżej wspomnianej relikwii. Ma także bardzo ciekawe położenie, znajduje się tuż nad jeziorem Kandy i zewsząd otoczona jest egzotyczną roślinnością.

 

Legendy związane z relikwią

Według starych opowieści mieszkańców ząb Buddy został wykradziony ze stosu pogrzebowego. Istnieje także legenda dotycząca pośmiertnej chęci pozostania na świecie przez Buddę. Według niej ząb uniósł się ponad stos pogrzebowy i dzięki temu został oszczędzony przez płomienie. Jednakże ów ząb znalazł się na Sri Lance w 313 roku. Księżniczka Hemamali, uciekająca przed hinduską armią, która napadła królestwo jej ojca schowała w swoich włosach tą relikwię i dzięki temu znalazła się na wyspie. Przekazała ją od razu królowi Kirthi Sri Meghavarnie, który z wielką pieczą zaopiekował się świętym zębem budując dla niego świątynię w Anuradhapurze. Król bardzo pilnował relikwii więc z czasem stała się symbolem władzy i mocy. Według starych wierzeń uważano, że osoba posiadająca ząb będzie w stanie przejąć władzę na Sri Lance. Każdy kolejny król zarządzał budowanie następnej świątyni aby ukryć tam ząb Buddy aż trafił on w końcu do Kandy.

 

Informacje dla turystów

Relikwia ma swoje specjalne miejsce w świątyni, jest przechowywana w wydzielonej kaplicy, która znajduje się na piętrze o nazwie Vedahitina Maligawa. Relikwiarz jest bardzo bogato zdobiony, skonstruowany jest z ośmiu poszczególnych części, które są umieszczone jedna w drugiej. Tylko trzy razy dziennie istnieje możliwość obejrzenia go, ponieważ jest wystawiany na światło dzienne tylko podczas celebracji o nazwie puja (o świcie, w południe i wieczorem). Niestety nie można podejść zbyt blisko do niego, żeby się mu przyjrzeć ponieważ jest umiejscowiona w zamkniętym pomieszczeniu. Tylko w czasie celebracji drzwiczki zostają otwarte i zwiedzający mają możliwość podejścia i zajrzenia do środka (dosłownie możliwe jest tylko rzucenie okiem).

Celebracja puja jest bardzo doniosłym wydarzeniem i działa na wszystkie zmysły swoim doniosłym  bębnieniem i wielką powagą jaką zachowują wszyscy uczestnicy tego święta.

Zobacz również

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku...