logo

24sty2016

Lwia Skała

Sigirija jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będąc jednocześnie jednym z siedmiu takich miejsc na Sri Lance. Lwia Skała jest widoczna dla turystów już z daleka, ma ona 200 metrów wysokości a składa się z zastygniętej magmy, która jest pozostałością po wygasłym i zapadniętym wulkanie. Niegdyś była ona podstawą mitycznego pałacu, jednakże są to niepotwierdzone do końca informacje. Bilet wstępu jest dość kosztownym wydatkiem jednakże przeżycia, które nas tam czekają wydają się być bezcenne w stosunku do ceny wstępu.

Historia Lwiej Skały

Naukowcy mają kilka teorii dotyczących przeznaczenia tego miejsca w dawnym czasach. Pierwszą legendą jest mniemanie, że był tam kompleks pałacowo-obronny skonstruowany przez króla Kassapa (około V wieku n.e.). Druga teoria dotyczy tego, że była tam posiadłość klasztorna, w której mieszkali mnisi ale wiele lat wcześniej niż panował król Kassap.

 

Legenda dotycząca złego króla Kassapa

Sama legenda dotycząca powstania i przeznaczenia Lwiej Skały jest bardzo ciekawa. Dotyczy ona potomków króla Dhatusena i cała historia opiera się na walce o władzę. Otóż władca miał dwóch potomków: starszego Mogallana będącego prawowitym następcą tronu oraz młodszego Kassapę. W 473 roku młodszy brat pozbył się obecnego władcy co spowodowało, że starszy brat uciekł z kraju do Indii. Z tej sytuacji skorzystał Kassap i mianował się nowym królem. Niestety przez cały czas obawiał się powrotu starszego brata i jego zemsty więc zarządził przeniesienie ówczesnej stolicy z Anuradhapura do Sigiriya a także wybudowania pałacu, który miał być swego rodzaju fortecą na szczycie Lwiej Skały. Całość stała się kompleksem obronnym, miała spichlerze, zbiorniki na wodę, fortyfikacje aby chronić króla przed ewentualną napaścią. Starszy brat przygotowywał się przez prawie dwie dekady aby wrócić z rewanżem i udało mi się to w 491 roku.

 

Czasy obecne

Z tamtych czasów zachowały się dwa elementy. Pierwszym z nich to ogromne pazury lwa, będące pozostałością po pomniku lwa strzegącego pałacu a drugim są freski na ścianach przedstawiające rozebrane kobiety, które są nadal dość kontrowersyjne. Według legendy były to wizerunki nałożnic króla Kassapa, który złamał zamówieniem ich nakazy i zakazy kraju buddyjskiego gdzie nie wolno poddawać się cielesnym żądzom. Według badań fresków było ponad 500 i zajmowały obszar około 140 na 40 metrów. Niestety obecnie nie zostało ich zbyt wiele.   

Zobacz również

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku...