logo

24sty2016

Średniowieczne miasto czyli Polonnaruwa

Z tym miastem wiąże się wiele legend i opowieści które sięgają X wieku naszej ery. Posiada wiele zabytków albo mówiąc precyzyjnie pozostałości po nich, które jednak nadal zachwycają mimo nieciekawego stanu w jakim się znajdują.

Powstanie miasta

Historia kształtowania się miasta rozpoczyna się wraz z rokiem 993 n.e. gdy hinduski władca Rajaraj Chol I przekształca swoją tymczasową rezydencję na stolicę kraju. Wtedy rozpoczęła się budowa wielu budynków związanych z buddyzmem, między innymi świątynie boga Sziwy. Jednakże w międzyczasie samozwańczy król Kassap VI postarał się o odbicie królestwa. Po wprowadzeniu zmian przez nowego władcę w mieście pojawiło się jeszcze więcej miejsc kultu, gdzie najbardziej znaną jest Świątynia Zęba Buddy jednakże największy rozkwit miasta miał miejsce w latach 1153-1186 roku za króla Parakramabahu I. Wybudował swoiste miasto-ogród, gdzie wszystkie budowle były wtopione w krajobraz, wyglądają jakby wyrastały z lasów. Władca zlecił skonstruowanie pierwszej tam ceglanej budowli o nazwie Lankatilaka, która zachowała się do dzisiaj wraz z posągiem Buddy i Gal Vihary a także klasztor posiadający skupisko rzeźb skalnych. Z biegiem lat następca króla czyli władca Nissanka Malla został fundatorem jeszcze jednej imponującej budowli o nazwie Rankot Vihara o użytku sakralnym.

 

Zalety turystyczne

Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie możemy oglądać porozrzucane po sporym obszarze pozostałości po znamienitym średniowiecznym mieście. Są one w różnym stanie, niektóre zachwycają inne natomiast są niczym innym jak ruinami. Miasto przeżywało swoją świetność tylko przez dwa wieki więc nie mamy się czemu dziwić. Ważne że zostało kilka przybytków, które można obejrzeć w naszych czasach.

Znajduje się tam jedno z najciekawszych muzeów na Cejlonie, zbudowane jeszcze za czasów przebywania tam Holendrów w XX wieku w ramach międzyrządowej współpracy kulturalnej. Można obejrzeć tam wszystkie ważniejsze budowle jakie kiedykolwiek zbudowano w tej okolicy w postaci makiety a także obrazów i fotografii.

Zobacz również

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku...