logo

24sty2016

Najpiękniejsze miasto Sri Lanki

To miasto jest drugim pod względem wielkości na wyspie a mówi się o nim, że jest kulturalną stolicą kraju. Jeszcze w wieku XIX było administracyjną stolicą. Znajduje się w środku gór i lasów tropikalnych więc jest jedynym miejscem tego rodzaju. Wiąże się z nim wiele legend, historii i tajemnic które powstawały już w starożytności.

Piękno Kandy

Kandy leży 500 metrów nad poziomem morza, zostało oficjalne założone w XIV wieku. Centralną częścią miasta jest sztuczne jezioro, które powstało w 1807 roku.

Z kolei najważniejszym miejscem kultu buddyjskiego jest Świątynia Zęba Buddy gdzie jak sama nazwa wskazuje znajduje się jedna z najświętszych relikwii tradycji hinduistycznej. Jednak żeby zobaczyć tą relikwię należy przyjść w czasie celebracji Puja (obrzędy są odprawiane trzy razy dziennie: o świcie, w południe i wieczorem). Wtedy są otwierane specjalne drzwiczki za którymi kryje się ząb Buddy.

W Kandy są cztery dewale, które są także ciekawostką turystyczną. Są to miejsca poświęcone poszczególnym bóstwom hinduskim i buddyjskim, można uznać je za świątynie znajdujące się za drzewami Bo. Jest to idealne miejsce do obserwowania tubylców, przychodzą oni tam w celu zostawienia darów czy też pomodlenia się do swoich bóstw.

Dla miłośników natury gratką będzie ogród botaniczny, gdzie nie ma zbyt wielu turystów a także park ze świątynią, który stanowi miejsce spacerowe dla zakochanych par. Jednakże okazy roślinne i ruiny kryjące się w nich są bardzo interesujące i tworzą ciekawe krajobrazy.

 

Informacje dla turystów

Z informacji praktycznych warto wiedzieć, że najlepszym miejscem w którym można spróbować lokalnych potraw w cenach przeznaczonych dla mieszkańców Sri Lanki a nie dla bogatych turystów jest Muslim Hotel. Kuchnia jest bardzo egzotyczna z muzułmańskim wyrazistym charakterem.

Poza tymi standardowymi zabytkami zachowało się wiele innych budynków z czasów świetności Kandy czyli: Pałac Królowych, gdzie znajduje się także Muzeum Narodowe, łaźnie Królewskie, Sala Audiencyjna z pięknie rzeźbionymi kolumnami, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Słonia Radży.

Jeśli dopiero planujemy nasz wyjazd warto zastanowić się czy nie wpasować go w czas trwania festiwalu Perahera Esala, który jest najpopularniejszym wydarzeniem tego typu na całej Sri Lance.

Zobacz również

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku...