logo

24sty2016

Kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć wybierając się na Sri Lankę

Główną cejlońską religią jest buddyzm, którego początki sięgają III wieku p.n.e. a na wyspie nadal funkcjonuje wiele przybytków kultu tej religii otwartej do zwiedzania przez turystów. Typowym obrazkiem są liczne dagoby czyli świątynie o kształcie dzwonu.

Budda i religia

W każdym mieście widoczne są posągi Buddy, dwa najbardziej okazałe znajdują się tuż obok miasta Matara na południowym wybrzeżu i liczą sobie 40 i 50 metrów. Najwięcej figurek i wizerunków Buddy znajdziemy w świątyni w Dambulle. Budynek składa się z pięciu świątyń gdzie stoi duża ilość świętych posągów a ściany są w całości pokryte złoto-czerwonymi freskami przedstawiającymi sceny religijne.

Ważną informacją jest fakt, że do świątyni buddyjskiej nie można wchodzić z odkrytymi kolanami i ramionami a w przedsionku należy zdjąć buty. Zakazane jest robienie zdjęć Buddzie a także fotografowanie świątyń z zewnątrz.

Jednym z najważniejszych świąt na Sri Lance jest Dzień Poya trwający podczas pełni księżyca czyli co miesiąc. Jest to oddanie czci Buddzie, przez cały dzień na wyspie panuje zakaz spożywania alkoholu.

 

Ajurweda

Jest to starożytny system ochrony zdrowia, który jest popularny między innymi na Sri Lance. Staje się doceniania także w Europie. Oznacza „wiedzę życia” lub „wiedzą długowieczności”. Filozofia Ajurwedy polega na uznawaniu życia za kombinację ciała, umysłu, zmysłów oraz ducha. Na wyspie można zaznać masaży zgodnych z tym systemem, są dostępne na specjalnych farmach piękności. Dzięki nim można dotrzeć do stanu równowagi w przepływie energii życiowej w swoim organizmie.

 

Plażowanie na Sri Lance

Ta wyspa jest kojarzona z pięknymi, dziewiczymi plażami gdzie są widoki jakich nie ma nigdzie indziej. Wybrzeże zachodnie, tam gdzie znajduje się najpopularniejszy kurort Negombo to najlepsze miejsce na leniuchowanie na piasku. Ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Z kolei wschód jest idealnym wyborem dla miłośników sportów wodnych. Nie ma tam zbyt wielu turystów co jest ważne dla surferów bo mają gwarancję przestrzeni dla siebie.

 

Lankijczycy

Są oni bardzo przyjaznym i otwartym narodem. Chętnie pomagają turystom i ich pozdrawiają innych na ulicy. Bardzo chętnie pozują do zdjęć. Jednakże z drugiej strony są bardzo sprytni, niektórzy z nich nawet zbyt bardzo nastawia się na zysk pochodzący od białego człowieka. Na mieście jest wielu handlarzy, który zbyt nachalnie zaczepiają takich nieświadomych niczego białych ludzi.

Zobacz również

Cejlońska herbata

Chyba każdy smakosz herbaciany zna jej smak jednak czy znane mu są poniższe ciekawostki, które dotyczą jej historii, produkcji i spożywania? Skąd wzięła się herbata na wyspie? Co...