logo

24sty2016

Lankijczycy, rady dla turystów

Sri Lanka jest stosunkowo biednym krajem pod względem gospodarczym jednakże mieszkańcy tej wyspy słyną z tego, że są bardzo uśmiechnięci i pogodni. Zawsze mają dobre nastawienie, także dla turystów są radośni i sympatyczni. Na ulicach często zwracają się do turystów przesyłając tradycyjne pozdrowienie z ukłonem i złożeniem dłoni mówiąc „Ayubowan” (co znaczy „Żyj długo”).

Chętnie dają sobie robić zdjęcia, pozując do nich z uśmiechem, patrząc radośnie w obiektyw.

 

Wady Lankijczyków

Jednakże z drugiej strony bywają bardzo sprytni i wykorzystują to w stosunku do turystów. Niektórzy z nich uważają, że biali ludzie są chodzącymi bankomatami więc przy każdej okazji chcą, żeby dać im dolara, nawet jeśli nic dla nas nie zrobili. Na każdym rogu ulicy na pewno natkniemy się na nachalnych ale „pomocnych i serdecznych” przewodników, pomocników i handlarzy. Ci ostatni bardzo zawyżają ceny swoich produktów bo chcą się targować z przyjezdnymi. Gdy ktoś będzie chciał coś kupić za cenę pierwotną mogą się poważnie na nas obrazić.

 

Religijność Lankijczyków

Lankijczycy wierzą w zabobony i praktykują wiele obrzędów związanych z odganianiem złych mocy. Zdarza się im także rytualnie ozdrawiać ludzi wieszając przerażające kukły na domach.

Uważać trzeba na drogach bo mieszkańcy Sri Lanki nie przestrzegają żadnego kodeksu drogowego poza tym, który sobie sami ustalą. Na drogach panuje pełen bałagan, często można zetknąć się z niebezpiecznymi sytuacjami.

Cejlończycy lubią się bawić dlatego często są organizowane różne festyny, które zachwycają egzotyczną muzyką i feerią barw a także zapachów.

Na Sri Lace wyróżnić można kilka grup etnicznych jednak do większości należą Syngalezi i Tamilowie. Każda z tych grup etnicznych ma swój własny język a także religię. Syngalezi wyznają buddyzm a Tamilowie hinduizm. Na szczęście za nami są czasy gdzie obie te grupy prowadziły wojny (wojna domowa, która miała miejsce w 1983 roku pozbawiła życia 70 tysięcy ludzi). Separatyści walczący po stronie Tamilskich Tygrysów zostali pobici w maju 2009 roku a kilka miesięcy później prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa ogłosił zakończenie stanu wyjątkowego (po prawie 30 latach walk i bitw).

Zobacz również

Cejlońska herbata

Chyba każdy smakosz herbaciany zna jej smak jednak czy znane mu są poniższe ciekawostki, które dotyczą jej historii, produkcji i spożywania? Skąd wzięła się herbata na wyspie? Co...