logo

24sty2016

Rock Temple, Dambulla

Jest to buddyjska świątynia znajdująca się w mieście Dambulla, centralnie położonym na Sri Lance.  Powstała od I wieku przed naszą erą a budowę ukończono dopiero w XVIII wieku. Skonstruowano ją z pięciu jaskiń. To obiekt, który jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Samo miasteczko Dambulla jest niewielkie jednak zachowuje swój egzotyczny klimat. W świątyni za to można doznać objawienia ciszy i wspaniałego chłodu, zachwycić się statuetkami z wizerunkiem Buddy oraz obejrzeć barwne malowidła na ścianach groty.

 

Trochę historii...

Budowa świątyni rozpoczęta w I wieku p.n.e. rozpoczęła się od władcy Vattagamini Abhaya. Chciał on skonstruować kompleks świątyń w ramach podziękowania za to, że był w stanie ukryć się przed najeźdźcami i uchronić swoje życie.

 

Pięć grot świątynnych

Pierwsza z nich to jaskinia Dewadżara Wihara czyli Świątynia Króla-Boga w której znajduje się podobizna Buddy w czasie odpoczynku. Podziwiać tam można bardzo stare ale świetnie zachowane ścienne malowidła.

Drugą grotą jest Maharadźa Wihara (Świątynia Wielkiego Króla) będąca największą z całego kompleksu. Na ścianach obejrzymy wiele ciekawych malowideł, które dotyczą tematyki życia Buddy i historii całej wyspy.

Najmłodszą ze świątyń jest natomiast Maha Alut Wihara- Wielka Nowa Świątynia, zbudowana w XVIII wieku.

Dwie ostatnie groty to świątynia skonstruowana na cześć królowej Somawathi i piąta świątynia, rekonstruowana także w XVIII wieku.

Każda jaskinia powstała naturalnie, bez ingerencji człowieka. W środku zaznamy nieco chłodu, będącego miłą odmianą tuż po spędzaniu czasu w tropikalnej atmosferze Sri Lanki. Największa z grot liczy sobie 52 na 23 metry. Warto zatrzymać się w niej chwilę i pokontemplować w prawie całkowitej ciszy przerywanej miarowym bębnieniem kropel spływających po stropie groty.

Malowidła znajdujące na ścianach istnieją od ponad II-III wieków i mają powierzchnię około 2 tysięcy metrów kwadratowych.

 

Ważne informacje dla podróżników

Planując wyprawę do tej świątyni należy wiedzieć, że bilet wstępu można kupić na samym dole tuż obok wielkiego Złotego Buddy (Golden Buddha). Kosztuje 1300 LKR. Uprawnia nas do wejścia do Golden Temple oraz Rock Temple. Przed zwiedzaniem warto zdać sobie sprawę, że aby dojść do nich na wzgórze trzeba będzie pokonać około 150 schodów a to wcale niemało. Jeśli nie chcemy przebywać tej drogi dwa razy musimy pamiętać, żeby nabyć bilet na dole.

Zobacz również

Dambulla- centralne miasto Sri Lanki

To miejsce, będące niegdyś stolicą Sri Lanki słynie z kompleksu świątyń znajdujących się w grotach które zaczęto konstruować w I wieku przed naszą erą. Jednakże początki pojawienia...