logo

24sty2016

Kultura Sri Lanki

Cejlon znajduje się dość blisko od Indii dlatego też jest państwem, które składa się z różnorodnej mieszanki narodów. Zwykle byli to wędrowcy z subkontynentu indyjskiego.

Weddowie

Podobno 16 tysięcy lat temu przywędrowali tutaj Weddowie i co ciekawe przeszli na piechotę Ocean Indyjski, który miał o wiele niższy poziom wody niż dzisiaj.

Obecnie nie mają oni zbyt dużego wkładu w kulturę i gospodarkę Sri Lanki poza nielicznymi osobami, które pracują „udając” pierwotnych mieszkańców wyspy.

 

Tamilowie

Drugą grupą narodową, która odróżnia się od reszty są Tamilowie, podobnie jak Weddowie przeszli suchą nogą przez Ocean Indyjski.

 

Syngalezi

Jednakże grupą dominującą są Syngalezi, pochodzący od lwa. Przybyli w IV wieku p.n.e. i wiąże się z tym ciekawa legenda. W skrócie chodziło o rozpoczęcie rodu dzięki księżniczce wyrzuconej z królestwa i lwu, który się w niej zakochał z wzajemnością. Mieli oni dwóch potomków, którzy zapoczątkowali ród Syngalezów na Sri Lance.

 

Religia

Główną religią na wyspie jest oczywiście buddyzm, jednakże jest to jego trudniejsza i bardziej wymagająca wersja czyli theravada. Wierni muszą wykazać się dyscypliną, wiedzą oraz ciągłym ćwiczeniem zdolności intelektualnych. Jest to odmiana buddyzmu określona już przez Buddę, nie ma żadnych naleciałości.

Ważna jest w niej osobista odpowiedzialność danej osoby. Droga do nirwany jest ciężka, długa i wiedzie przez stałe zmagania duchowe, cel osiąga się dopiero po przeżyciu miliona wcieleń.

W praktyce okazuje się też, że Lankijczycy są narodem bardzo tolerancyjnym, także jeśli jest mowa o innych religiach. Nie przeszkadza im to, że ktoś jest wyznawcą innej wiary.

Buddyzm będący przeciwieństwem hinduizmu znosi podział na kasty. Duchowni mieszkają w odosobnionych klasztorach gdzie modlą się i medytują. Typowym elementem jest kwiat lotosu, ponieważ w tej pozycji siedział Siddhartha gdy dostał olśnienia.

Na Sri Lance obchodzi się święta prawie wszystkich religii więc praktycznie przez pół roku się nie pracuje. Mówi to o ich szacunku, otwartości i tolerancji.

 

Kuchnia

Narodowym daniem cejlońskim jest ryż z curry, oczywiście wszystkie potrawy są bardzo ostre ale bardzo zdrowe. Je się tutaj dużo owoców morza i ryb, które są bardzo świeże i smaczne. Także wegetarianin znajdzie coś dla siebie. W restauracjach na zamówienie czeka się dość długo a to dlatego, że wszystkie dania są sporządzane na bieżąco. Jeśli komuś nie zasmakuje taka kuchnia zawsze może zamówić jakieś europejskie danie a la carte.

Zobacz również

Cejlońska herbata

Chyba każdy smakosz herbaciany zna jej smak jednak czy znane mu są poniższe ciekawostki, które dotyczą jej historii, produkcji i spożywania? Skąd wzięła się herbata na wyspie? Co...